Linia litewska Butlerów

W tej sekcji będziemy prezentować zgromadzone materiały i informacje dotyczące małej litewskiej gałęzi dużej, szerokiej rodziny Butlerów.

Butlers to stara i szeroko rozpowszechniona rodzina rozproszona po całej Europie. Wśród 34 znanych przedstawicieli ósmego pokolenia w XX wieku, tylko nieliczni nadal mieszkają na Litwie, kilka w Rosji i Polsce, a większość w Europie Zachodniej: Niemcy, Serbia, Francja, gdzie wyjechali w poszukiwaniu bezpieczniejszego życia.

Według jednego źródła Butlerowie pojawili się na Litwie podczas wojny trzydziestoletniej (1618–1648). Mówi się, że irlandzki szlachcic Walter Butler zgłosił się na ochotnika do pułku irlandzkiego, którego Albrechtvon Wallenstein zaciągnął się do swojej armii do walki z protestantami. Żołnierz stracił jednak zaufanie cesarza Ferdynanda i pomyślał o zabiciu Valensteina.

Pisarz Kazimieras Antanas BUTLERIS (1867–1945), znany w Rosji jako Vladimir Butler, a na Litwie Vladas Butler i jego ojciec Tadas Butler pozostawili głębsze ślady na Litwie.

Litewski ród Butlerów
Tysiąclecie w rodzinnym lustrze (oryginalny artykuł wersja językowa litewska)
Linia Litewska Butlerów


"Dzieci, które minęły ojca w drodze do grobu" ... Stuletnie epitafia z boku grobowego Jana Butlera na cmentarzu Kavarskas na Litwie.

Link do zdjęć szczegółowych grobowca Jana Butlera na cmentarzu Kavarskas na Litwie.

Poniżej link do snaków historycznych dokumentów dotyczacych zapisu zastawnego jednej z rodzin Butlerów.
Skany historycznych dokumentów dotyczacych zapisu zastawnego jednej z rodzin Butlerów.

Butlerowe z Traupis.
(Żeby zobaczyć obraz szczegółowy, proszę kliknąć prawym klawiszem myszki na obraz i wybrać "Otwórz w nowym oknie")

Butlerowe z Traupis

Link do wszystkich zdjęć linii litewskiej Butlerów.